Rosnące koszty pracy ludzkiej i braki kadrowe na rynku pracy sprawiają, że coraz chętniej przedsiębiorcy decydują się na automatyzację pracy i wprowadzanie elektronicznych systemów ochrony. W ten trend wpisują się rozwiązania dotyczące monitoringu wizyjnego. W porównaniu ze stacjonarną ochroną fizyczną wybór usług monitoringu wizyjnego w dłuższym czasie spowoduje obniżenie kosztów ochrony.
- Bezpieczeństwo osób i mienia to podstawa każdego biznesu. Dziś coraz więcej firm zamiast ochrony fizycznej z pracownikiem na etacie wybiera najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Jest to jednorazowy, czasem niemały wydatek, ale w dłuższej perspektywie bardziej opłacalny – mówi Krzysztof Kołejda, przedstawiciel Stekopu, firmy, która realizuje profesjonalne usługi w dziedzinie ochrony. - Najlepszym rozwiązaniem jest monitoring wizyjny, który pozwala oglądać obraz w czasie rzeczywistym, np. w aplikacji mobilnej na smartfonie. Obraz może być rejestrowany i przechowywany w chmurze. Warto połączyć go także z innymi elementami systemu alarmowego, aby uzyskać jak najwyższy poziom ochrony.
Analityka video w zdalnym dozorze
Jest to zaawansowany system bazujący na inteligentnym rozpoznawaniu obiektów. Sprawdza się w dużych firmach czy obiektach gospodarczych. Przetwarza obraz pochodzący z kamer i w razie konieczności załącza alarm. Po jego weryfikacji na miejsce udaje się grupa interwencyjna. Pozwala to ograniczyć do minimum wystąpienie ryzyka błędu ludzkiego.
- To jeden ze sposobów na obniżenie kosztów ochrony fizycznej. Nie ma potrzeby zatrudniania pracowników do obsługi kamer przemysłowych, a grupa interwencyjna przyjeżdża wyłącznie w przypadku zweryfikowanego alarmu. W tym przypadku monitoring wizyjny zastępuje system alarmowy. Człowiek może się pomylić, a technologia nie – dodaje przedstawiciel Stekopu, który w ofercie swoich usług posiada również ten system.
Wieża bezpieczeństwa
Kolejne rozwiązanie, które proponuje białostocki Stekop, to mobilna wieża. Urządzenie z jednej strony jest gwarancją obniżenia kosztów ochrony nawet o 50 procent, z drugiej to skuteczna i wysokiej jakości ochrona mienia dająca możliwość zdalnego podglądu oraz zarządzania obiektami.
- Kamery umieszczone na wieży analizują rejestrowany obraz, dzięki czemu wykrywają osoby i pojazdy, które naruszyły chronioną przestrzeń. W sytuacji alarmowej wysyłają alert do Centrum Monitorowania, skąd dysponowany jest Patrol Interwencyjny – mówi Krzysztof Kołejda z białostockiego Stekopu, który takie rozwiązanie ma w swojej ofercie od kilku miesięcy.
Gdzie sprawdzi się taki monitoring wizyjny? To rozwiązanie idealne do ochrony dużych i otwartych obszarów. Np. farm fotowoltaicznych, parkingów, placów budów, a nawet imprez masowych. Specjalna konstrukcja odporna na czynniki atmosferyczne jest mocna, stabilna, a po rozłożeniu osiąga wysokość do 7 metrów. Konfiguracja wyposażenia każdej wieży jest dostosowywana do potrzeb i wymagań klienta. Dodatkowy atut wieży to szybkie przemieszczanie się między monitorowanymi obiektami.
Ochroniarz wirtualny
Wideo obchody są innowacyjną formą usługi monitoringu realizowaną w ramach zdalnego dozoru wideo. To rozwiązanie polecane jest firmom, które mieszczą się w dużych obiektach. Taki wirtualny obchód odbywa się w centrum monitorowania. Polega na harmonogramowej lub losowej weryfikacji obrazu z kamer w czasie rzeczywistym, czyli osiągamy efekt identyczny, jakby pracownik ochrony w obiekcie dokonywał fizycznie takiego obchodu.
To rozwiązanie może wspomagać istniejącą ochronę fizyczną i ograniczyć liczbę pracowników na jednej zmianie, a przez to obniżyć koszty ochrony. W razie konieczności centrum monitorowania kieruje grupę interwencyjną.
W dzisiejszych, trudnych czasach poczucie bezpieczeństwa jest bardzo ważne. Trzeba pamiętać o tym, że nie zawsze pracę człowieka może zastąpić urządzenie. Jednak nowoczesne technologie w połączeniu z czynnikiem ludzkim to najskuteczniejsze rozwiązanie. Co więcej taki duet jest gwarancją znacznego obniżenia kosztów ochrony.