Rdza to odwieczny wróg wyrobów metalowych, a niszczycielska moc rdzy niejednokrotnie jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa, jeśli dotyczy na przykład elementów konstrukcji stalowych. Na szczęście dziś są dostępne skuteczne metody przeciwdziałania procesom korozji.
Jednym z najefektywniejszych sposób zabezpieczenia antykorozyjnego jest zastosowanie powłoki cynkowej, która stała się wyjątkową bronią w walce z korozją.
- Cynkowanie to nic innego jak pokrycie powierzchni metalu warstwą cynku, który jest pierwiastkiem ulegającym wolniejszemu utlenieniu niż żelazo, przez co automatycznie chroni elementy metalowe. Nawet już jego bardzo cienka warstwa stanowi efektywną ochronę. Obecnie dostępne są już różne metody cynkowania, z czego jednym z najpopularniejszych i najtrwalszych jest metoda cynkowania ogniowego - mówi Kamil Dyszkiewicz, dyrektor do spraw produkcji firmy Iryd. Firma znajduje się w Suwalskiej Strefie Ekonomicznej, a głównym obszarem działalności jest produkcja szerokiej gamy pojemników transportowych, palet metalowych, a także wózków wykorzystywanych w łańcuchach logistycznych. W jej ofercie jest też proces cynkowania.
Jeśli chodzi o przebieg cynkowania, to rozpoczyna się go od dokładnego oczyszczenia elementu, który będzie pokrywany cynkiem. Po skończonym oczyszczaniu powierzchnia powinna być gładka i wolna od korozji gazowej czy starych powłok. Kolejnym krokiem jest precyzyjne odtłuszczenie elementu oraz poddanie go wytrawieniu, które pomoże pozbyć się z powierzchni cząsteczek niemetalicznych. Metal wymaga też topnikowania.
Umieszcza się go wówczas w roztworze wodnym chlorku amonu i chlorku cynku, który ma pomóc w szybkim i równomiernym reagowaniu powierzchni metalu z płynnym cynkiem. W ten sposób przygotowaną powierzchnię metalu można już bez obaw poddać procesowi cynkowania.
- Sam proces cynkowania metodą zanurzeniową polega na zanurzeniu przygotowanych wcześniej elementów stalowych w płynnym cynku. Dzięki tzw. kąpieli cynkowej mamy pewność, że wszystkie elementy danego wyrobu stalowego zostaną zabezpieczone – łącznie z wszelkimi zakamarkami, ostrymi kątami i innymi trudno dostępnymi przestrzeniami – dodaje przedstawiciel Irydu.
Firma, która znajduje się w Gołdapi, w 2006 roku zainwestowała w budowę nowej ocynkowni zanurzeniowej. Spełnia ona wszelkie standardy europejskie, w tym normy EN ISO 1461.
Cynkowanie ogniowe jest bez wątpienia najskuteczniejszą metodą ochrony przeciwkorozyjnej, która gwarantuje wieloletnie użytkowanie produktów stalowych, bez ryzyka ich uszkodzenia na skutek korozji. Metoda ta zabezpiecza zarówno elementy dekoracyjne, jak i użytkowych.