Sieć KOKU Sushi wystartowała ze specjalnym cyklem szkoleń biznesowych dla swoich franczyzobiorców. To odpowiedź na dynamiczne zmiany, jakie obserwujemy obecnie na rynku gastronomicznym. Do końca roku programem zostaną objęci wszyscy partnerzy sieci oraz kadra managerska. Cel? Zwiększenie efektywności działań, motywacja pracowników i sprawniejszy marketing lokali.
Szkolenie obejmuje kilka kluczowych zagadnień, z którymi zmagają się obecnie właściciele restauracji. To m.in. efektywna współpraca z franczyzą, kontrola finansów, zarządzanie pracownikami z pokolenia Z czy wykorzystanie nowoczesnych narzędzi promocyjnych do zwiększania obrotów lokali.
Szkolenia odbywają się w formule 1:1, co oznacza, że podczas dwudniowej sesji trenerzy KOKU Sushi pochylają się nad jedną restauracją. To więc okazja nie tylko do przekazania konkretnej wiedzy biznesowej, ale także do zmierzenia się z bieżącymi wyzwaniami, jakie stoją przed franczyzobiorcą i jego zespołem. Za ich organizację i przebieg odpowiedzialni są: Marcin Zalewski, praktyk biznesu oraz Magdalena Matejczuk, manager sieci.
Elastyczność i zmiana przyzwyczajeń
– Chcemy sprawić, aby właściciele restauracji na nowo spojrzeli na swój biznes i zaangażowali się w niego w 100%. Nasze doświadczenie wyraźnie pokazuje, że franczyzobiorcy – którzy są obecni w lokalu, pracują w nim, nawiązują z gośćmi relację i motywują swoją załogę – generują najwyższe obroty – tłumaczy Urszula Olechno, CEO sieci i dodaje: – Dużo mówi się dzisiaj, że gastronomia przestaje być rentowna. Nie zgadzamy się z takim podejściem. Gastronomia wymaga dziś po prostu nowego podejścia, wykorzystywania nowoczesnych technologii, budowania silniejszej relacji z gośćmi, podnoszenia jakości. Ale też zmian w obrębie zarządzania pracownikami, szczególnie tymi z pokolenia Z.
Pokolenie Z, czyli osób urodzonych po 1996 roku, rzuca wyzwanie pracodawcom bez względu na branżę. To osoby, które cenią sobie work-life balance, rozwój osobisty i stabilne zatrudnienie.
– Uświadamiamy naszym franczyzobiorcom, że taka postawa to nie roszczeniowość, a naturalna zmiana, jaka dokonuje się na rynku pracowniczym. Możemy ją kontestować, ale wtedy napotkamy wyłącznie opór. My proponujemy inne rozwiązanie. Opiera się ono na otwartej komunikacji, elastyczności i wzajemnym zrozumieniu potrzeb na linii pracownik-pracodawca. To pomaga nam budować zmotywowane zespoły, w których ludzie chcą się rozwijać i dawać z siebie 100% – przekonuje Urszula Olechno.
Nowa generacja gości
“Zmiana” to słowo odmieniane dziś w gastronomii przez wszystkie przypadki. Dotyczy bowiem nie tylko sytuacji gospodarczej po pandemii i kwestii pracowniczych. To także nowe, rosnące oczekiwania konsumentów.
– Dotykamy tutaj wielu obszarów – od świetnej jakości składników i “czystej etykiety”, przez kulturalną obsługę, po sposób komunikacji w internecie. Te wszystkie składowe muszą działać dziś perfekcyjnie. Goście chętniej wracają do lokali, w których panuje przyjazna atmosfera, które budują i podtrzymują z nimi relacje. To wymaga jednak wiedzy i zaangażowania ze strony właścicieli. Dlatego tak dużą rolę przykładamy dziś do mediów społecznościowych, wykorzystywania potencjału popularnych platform i ich możliwości reklamowych – zwraca uwagę CEO sieci.
KOKU Sushi do promocji wykorzystuje reklamy Facebook Ads, Google Ads, TikToka czy Linkedina. A także media tradycyjne, radio czy działania z zakresu influencer marketingu. Uświadomienie ich znaczenia jest ważnym elementem szkoleń dla franczyzobiorców.
***
Obecnie sieć KOKU Sushi liczy 48 punktów w Polsce. Franczyza oferuje trzy modele współpracy: restaurację standard, restaurację premium oraz point działający wyłącznie na rynku delivery.