Od skonstruowania pierwszego lasera minęło już 60 lat, ale dopiero w ostatnich latach technologia ta nabrała rozpędu. Po lasery coraz częściej sięgają takie branże jak: telekomunikacja, wojsko, mechanika pojazdowa, ale też medycyna czy inne sektory przemysłowe. Wycinarki laserowe, stają się coraz popularniejsze i w wielu procesach wypierają inne, stosowane wcześniej technologie.
Dziś już mało kto pamięta, że zanim przemysł odkrył laserowe rozwiązania elementy z blach były wycinane wykrojnikami. Były to dość drogie urządzenia i nadawały się tylko do wykrawania bardzo dużych serii.
- Ciecie laserem umożliwia wycinanie dowolnej ilości najróżniejszych kawałków z blachy i nie tylko. Usługa ta zazwyczaj wykonywana jest natychmiast i nie ma potrzeby używania kosztownych wykrojników. Producenci nie są już ograniczani ekonomią skali produkcji i często bez problemu wykonują małe serie lub nawet pojedyncze, nietypowe produkty – mówi Kamil Dyszkiewicz z firmy Iryd, której głównym obszarem działalności jest produkcja szerokiej gamy pojemników transportowych, palet metalowych, a także wózków wykorzystywanych w łańcuchach logistycznych. W swoim portfolio ma też profesjonalną usługę ciecia laserem.
Zdaniem przedstawiciela Irydu w związku z tym, że konkurencja na rynku jest naprawdę duża i nie wszystkie firmy mogą sobie pozwolić na zakup lasera, duże pole do popisu mają firmy świadczące usługi ciecia laserowego.
Zdaniem przedstawiciela Irydu w związku z tym, że konkurencja na rynku jest naprawdę duża i nie wszystkie firmy mogą sobie pozwolić na zakup lasera, duże pole do popisu mają firmy świadczące usługi ciecia laserowego.
- W ramach usług cięcia laserem, oferujemy naszym klientom wycinanie różnych kształtów z blachy według ich specyfikacji. Technologia CO2, którą możemy zastosować przy wykorzystaniu nowoczesnej maszyny Trumph, pozwala nam ciąć blachy o znacznej grubości. Pozostałe maszyny znajdujące się w naszym parku maszynowym – m.in. laser Fiber, umożliwia produkcję identycznych komponentów z zachowaniem niezwykle wysokiej precyzji. Jest to jedna z najszybszych i najbardziej precyzyjnych metod cięcia blachy – mówi przedstawiciel Irydu.
Wycinanie laserowe na urządzeniach wyposażonych w laser światłowodowy cechuje się stosunkowo niskim kosztem eksploatacji dzięki oszczędności energii i kosztów ochrony środowiska. 3-krotnie mniejszy pobór energii w porównaniu do źródła CO2. Do działania przecinarki nie jest już potrzebny gaz o wysokiej czystości, a do prowadzenia wiązki nie używa się dwutlenku węgla.