Polska wigilia tradycją stoi. Widać w niej wprawdzie wpływy wielokulturowej II Rzeczypospolitej, teraz jednak w święta częściej gościmy Brytyjczyków, Niemców, Włochów niż Litwinów czy Żydów. Rodziny są znowu wymieszane narodowo, ale inaczej. Co postawić na stół, żeby smakowało wszystkim?
Gdy gościmy sąsiadów ze Wschodu (Ukraińców, Białorusinów, Rosjan) - przepis na wigilijny bigos z karpiem:
Składniki: kiszona kapusta, karp, cebula, kwaśna śmietana, włoszczyzna, grzyby suszone, czosnek marynowany; Karpia ugotować z dużą ilością włoszczyzny. Wyłowić rybę, dodać grzyby, a pozostały wywar zredukować do 1/4 swojej objętości. W zredukowanym wywarze ugotować kiszoną kapustę. Gotową kapustę doprawić kilkoma łyżkami kwaśnej śmietany i udekorować gotowanym karpiem. Posypać dużą ilością natki pietruszki.
Gdy gościmy Niemców - przepis na śledzie z borowikami:
Składniki: filety ze śledzia, cebula, suszone borowiki, olej rzepakowy tłoczony na zimno; Filety śledziowe wymoczyć w zimnej wodzie w celu pozbycia się nadmiaru soli. Grzyby namoczyć w wodzie (najlepiej na noc). Odcedzić, uważając na ewentualne zanieczyszczenia, np. piasek, pokroić i obgotować. Cebulę pokroić w piórka. Śledzie przełożyć warstwami cebuli i grzybów. Posypać świeżo mielonym pieprzem zalać olejem rzepakowym.
Gdy gościmy Włochów - przepis na pierogi z dorszem z masłem szałwiowym:
Składniki:ciasto: 3 jaja, 3 żółtka, 500g mąki, 1 łyżka oliwy, sól; farsz: dorsz, smażona cebula, kapary, masło, sól, pieprz, świeża szałwia; Dokładnie wyrobić ciasto jeżeli będzie za suche dodać łyżkę ciepłej wody. Zafoliować i odstawić do lodówki na minimum pół godziny. Smażonego dorsza wymieszać z cebulą, kaparami i natką pietruszki. Doprawić solą i pieprzem, dodać kilka łyżek zimnego masła, Uformować pierogi "na sposób polski" i ugotować w osolonej wodzie. Szałwię usmażyć w dużej ilości masła. Ugotowane pierogi polać masłem aromatyzowanym szałwią.
Gdy gościmy Anglików - przepis na paszteciki drożdżowe z grzybami:
Składniki: ciasto: 1 i ½ szklanki mąki, ¼ szklanki mleka, łyżka cukru, jajko, 3 dag drożdży, 2-3 łyżki oleju, sól; farsz: cebula, namoczone suszone grzyby np. borowiki, pieczarki portobello, sól i pieprz, sos worcestershire, majeranek;Drożdże rozetrzeć z łyżką cukru i łyżką mąki, rozprowadzić w szklance ciepłego, ale nie gorącego mleka i odstawić do wyrośnięcia. Do zaczynu dodać mąkę, jajko i olej, a następnie wyrobić na jednolitą masę i pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu. Pokrojoną w kostkę cebulę podsmażyć na oleju, dodać posiekane grzyby, przyprawić solą, pieprzem, majerankiem i odrobiną sosu worcestershire. Ciasto i masę podzielić na części, każdą część rozwałkowywać w prostokąt, nałożyć farsz wzdłuż jednego z boków i zwinąć w rulon. Zawinięte paszteciki układać na blaszce, wolnym brzegiem do dołu i odstawić, by wyrosły. Posmarować jajkiem. Zapiekać w piekarniku na złoty kolor.
Mariusz Olechno, Koku Sushi Chef