W przyszłym roku na przedsiębiorców korzystających z kas fiskalnych czeka kilka zmian. Dotyczą one m.in. poszerzenia obowiązku posiadania urządzeń online na nowe podmioty oraz zapowiadanego przez Ministerstwo Finansów wprowadzenia kas w telefonach.
Ostatnimi czasy w branży fiskalnej wiele się dzieje. Jeszcze nie skończyła się procedura zastępowania tradycyjnych kas fiskalnych wersjami online, a rząd już przedstawił projekt kolejnej rewolucji – aplikację do rejestrowania sprzedaży, którą będzie można zainstalować, np. na smartfonie czy tablecie.
Kasy online – które branże czeka wymiana urządzeń?
Kasy fiskalne online różnią się od tradycyjnych urządzeń stałym podłączeniem do internetu, które umożliwia przesyłanie raportów do Centralnego Repozytorium Kas.
Ustawa zakłada, że obowiązek posiadania kas fiskalnych online będzie obejmował wszystkich podatników zajmujących się sprzedażą na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych dopiero za kilka lat. Jednak niektóre branże muszą zaopatrzyć się w te urządzenia o wiele szybciej. Na pierwszy ogień idą zakłady mechaniczne i wulkanizacyjne oraz stacje paliw.
Od 1 stycznia 2020 r. obowiązek posiadania kas fiskalnych online posiadać będą podatnicy trudniący się:
- świadczeniem usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
- sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.
Od 1 lipca 2020 r. w kasy fiskalne online muszą zaopatrzyć się podatnicy zajmujący się:
- świadczeniem usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
- sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.
Pod koniec 2020 r. kasy online kupią także podatnicy świadczący usługi: fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, budowlane, prawnicze, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów oraz związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (wyłącznie w zakresie wstępu). Nowe przepisy będą ich bowiem obowiązywać już od 1 stycznia 2021 r.
Warto pamiętać, że w przypadku wymiany kasy z papierową lub elektroniczną kopią paragonu na urządzenie online, przysługuje nam ulga w wysokości do 700 zł.
Kasy software’owe – rewolucja wejdzie w życie ze sporym opóźnieniem
Kasy fiskalne w formie aplikacji mobilnych miały wejść do użytku 1 stycznia 2020 r. Ministerstwo Finansów zapowiedziało jednak, że ze względu na konieczność notyfikacji przepisów Komisji Europejskiej termin ten ulegnie przesunięciu nawet o pół roku. Na razie odbyły się konsultacje zewnętrzne na temat tzw. kas wirtualnych, podczas których przedstawiciele branży wskazali na szereg nieścisłości w planowanych przepisach.
– Nasze wątpliwości budzi brak konieczności homologacji w Głównym Urzędzie Miar, potencjalnie nieszczelne systemy zabezpieczeń danych czy sama cena utrzymania aplikacji mobilnej – mówi Paweł Gacuta, właściciel Białostockiego Centrum Kas Fiskalnych, firmy z 20-letnim doświadczeniem na rynku. – Wielu specjalistów uważa, że kasy software’owe otworzą drogę nieuczciwym przedsiębiorcom, a nawet zaszkodzą systemowi, który na dzień dzisiejszy działa niezwykle sprawnie.
Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób Ministerstwo Finansów odniesie się do wskazówek przekazanych im przez podmioty biorące udział w konsultacjach. Wszystko okaże się w przeciągu kilku najbliższych miesięcy.
Co z kasami starszego typu?
Bez względu na to, czy kasy w formie aplikacji wejdą do użycia w przyszłym roku, właściciele tradycyjnych kas nie muszą się martwić. Jeśli nie obejmują ich przepisy o kasach online, nadal mogą używać swoich urządzeń aż do czasu „śmierci technicznej”.
– Warto jednak pamiętać, że kasy z papierową kopią paragonów nie uzyskują homologacji już od 31 sierpnia 2019 r. Natomiast urządzenia z elektroniczną kopią paragonów będzie można zatwierdzić w Głównym Urzędzie Miar jeszcze tylko do końca 2022 r. Dlatego jeśli ktoś dopiero zaczyna swoją działalność, warto aby od razu zaopatrzył się w kasę fiskalną online – podsumowuje ekspert z Białostockiego Centrum Kas Fiskalnych.