Posiada 26 kości, 33 stawy, ponad 100 ścięgien, mięśni i więzadeł. O czym mowa? To stopa, na której opiera się cały ciężar ciała. Choć obie stanowią fundament naszego organizmu, to codziennie narażamy je na duże obciążenia. Dlatego też dbanie o stopy w odpowiedni sposób jest bardzo istotne i niesie za sobą wiele korzyści.
Nikogo nie trzeba przekonywać, że jednym z elementów dbania o stopy jest odpowiedni wybór obuwia. Wbrew pozorom nie jest to proste, a skutki źle dobranych butów mogą być opłakane. W tym przypadku na dyskomfort narażone są głównie kobiety, które w szpilkach mogą chodzić całymi dniami. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nosząc buty na wysokim obcasie, obciążamy śródstopie, nadwyrężamy kręgosłup i jego odcinki lędźwiowe. Balansując na 10-centymetrowych szpilach, czy jakichkolwiek innych obcasach, doprowadzamy do wad postawy, ponieważ nasze ciało przybiera nienaturalne pozy.
Co jeszcze możesz zrobić dla swoich stóp?
Obuwie, choć bardzo ważne, to nie wszystko. Stopy potrzebują odpowiedniej stymulacji i pielęgnacji.
– W domowym zaciszu polecam zorganizować aerobik dla stóp. Bardzo dobrze sprawdzają się rolki do automasażu albo zwykła piłka tenisowa, do golfa czy silikonowa z wypustkami. Podłóżmy ją pod stopę, gdy siedzimy i przez kilka minut rolujmy pod każdą ze stóp – radzi Emilia Lewszuk, fizjoterapeutka z Centrum Odnowy Biologicznej Wy-SPA w Białymstoku. – Dobrze jest też zafundować swoim stopom codzienny masaż po miękkim podłożu. Może to być piasek, trawa czy miękki dywan. To sprawi, że stopy odpoczną od butów.
Warto ponadto zadbać o naczynia krwionośne, robiąc na przemian ciepły i zimny prysznic dla stóp. To „ćwiczenie” dla naczyń krwionośnych, usprawniające ich pracę.
Tajski masaż stóp i nóg – refleksoterapia
Masaż stóp można znacząco poprawić kondycję fizyczną i psychiczną organizmu. W trakcie zabiegu wydzielają się endorfiny, które znacznie poprawiają nasz nastrój. Specjaliści polecają profesjonalny, tajski masaż stóp. Jego początki sięgają starożytności, gdzie był nieocenionym sposobem walki z wszelkimi chorobami. Już wtedy zauważono, że tajski masaż stóp wpływa pozytywnie na całe ciało, nie tylko na stopy.
– Masaż tajski stóp bazuje na dwóch technikach: masażu stóp i akupresurze stref refleksologicznych. Obejmuje podeszwę i grzbiet stopy, palce, kostki, łydki oraz okolice kolan. Eliminuje uczucie obolałych i ociężałych nóg, oczyszcza organizm z toksyn, reguluje gruczoły limfatyczne, wspiera system odpornościowy, pracę narządów wewnętrznych, układu hormonalnego i całego organizmu – mówi Emilia Lewszuk i dodaje, że tajski masaż pozytywnie wpływa na działanie mózgu, kojąc nerwy i obniżając poziom stresu. Jest idealny dla kobiet, które noszą szpilki.
Na stopach znajduje się wiele punktów energetycznych odpowiadających poszczególnym organom – są to tak zwane refleksy. Dzięki odpowiedniej technice masażu, za pomocą którego terapeuta stymuluje te właśnie receptory, możemy wpływać na kondycję całego organizmu oraz nasze wewnętrzne samopoczucie. Tego typu terapia działa nie tylko relaksująco, ale też oczyszcza organizm z toksyn i wspomaga jego prawidłowe funkcjonowanie. To bardzo skuteczna metoda terapii, która działa na pacjenta kompleksowo na dwóch poziomach – fizycznym i psychicznym.
Komu poleca się tajski masaż stóp?
Z całą pewnością z zabiegu powinny skorzystać osoby, które czują, że ich stopy są ciężkie i zmęczone – narażone na nadmierne obciążenie stóp, posiadających pracę stojącą i dodatkowo borykających się z nadwagą. Masaż powinny zafundować sobie także ci, którzy uprawiają sporty, cierpią na bóle reumatyczne i nerwobóle, żyją w stresie lub cierpią na bezsenność.
Przeciwwskazania do masażu stóp i nóg
• świeże i rozległe skaleczenia i rany, • uszkodzenia skóry, • grzybica, • owrzodzenia, • ciężkie choroby serca i układu krążenia, • wczesny okres pooperacyjny.
Pokaż swoją stopę specjaliście, a dowiesz się, na co chorujesz
Kondycja naszych stóp odzwierciedla stan zdrowia i organów wewnętrznych. Temperatura stóp, ich kolor, pojawiające się odciski, halluksy, a nawet kształt palców, to wszystko mówi nam, co dzieje się z ciałem.
Nasze stopy są jak mapa. Mogą wiele powiedzieć o stanie zdrowia. Po tym, jak wyglądają, poznamy np. czy organizm jest wystarczająco nawodniony. Ich skurcze mogą świadczyć o niedoborze potasu, wapnia lub magnezu. Bezustannie zimne stopy mogą wskazywać na problemy z tarczycą, zaś spuchnięte informować o problemach z nerkami lub zatrzymaniem wody w organizmie. Ból stóp, który nie mija nawet po odpoczynku, może zapowiadać cukrzycę albo być zwiastunem tzw. halluksów, paluchów koślawych czy bardzo bolesnych ostróg piętowych.
Żyjąc w nieustannym pospiechu, bardzo często zapominamy o stopach, które są fundamentem naszego organizmu. Zamykamy je w niewygodnym, ale modnym obuwiu, a przecież to one wykonują za nas najcięższą pracę i pokonują nawet 10 tysięcy kroków w ciągu dnia. Tak więc odpowiednia pielęgnacja i dobrze dobrane obuwie – to będzie raj dla naszych stóp!