Odpowiednie i estetyczne oświetlenie to kluczowy element każdego wnętrza. Rozwój nowoczesnych technologii wpłynął na pojawienie się na rynku coraz to nowszych i bardziej zaskakujących rozwiązań również w branży oświetleniowej.
Zadaniem projektantów jest takie ukształtowanie przestrzeni by znalazło się w niej miejsce zarówno na oświetlenie naturalne, jak i sztuczne. Wnętrze powinno pozwalać na bezproblemowe wykonywanie codziennych czynności, a także sprawiać, by przebywający w nim mieszkańcy czuli się dobrze i komfortowo.
Rustykalizm czy minimalizm?
Nikt nie ma wątpliwości, że światło współtworzy architekturę wnętrza domu czy mieszkania. Oświetlenie w przestrzeni mieszkalnej może być wykonane między innymi w stylu rustykalnym bądź minimalistycznym.
– Urok pierwszego stylu we wnętrzach tworzą różnego rodzaju dodatki, a także odpowiednio dobrane oświetlenie. Producenci lamp oferują wiele modeli opraw w tym stylu, także takich z domieszką elementów nowoczesnych. Lampy w stylu rustykalnym mogą być zastosowane w każdym pomieszczeniu, podkreślając jego wyjątkowy klimat i tworząc idealną atmosferę. Natomiast istotą aranżacji wnętrz w stylu minimalistycznym jest to, by zastosowane lampy spełniały swą podstawową funkcję jak najlepiej. Jednym słowem: minimalizm ceni funkcjonalność, więc najlepiej sprawdzą się lampy dające dużo dobrego światła - mówi Krzysztof Nowakowski z Inspiracji Światłem. To marka, która zajmuje się profesjonalnym projektowaniem, doradztwem i montażem oświetlenia.
Najważniejszy jest projekt, emocje przyjdą później
W dobrze oświetlonym domu przyjemnie i wygodnie się mieszka. Lokalizację punktów świetlnych, włączników oraz przebieg i rozkład instalacji elektrycznej najlepiej jest zaplanować jeszcze na etapie projektowania budynku, ewentualnie stanu surowego.
– Oczywiście dzięki odpowiedniemu projektowi oświetlenia można w taki sposób zaaranżować każde wnętrze, aby wypełnił je odpowiedni klimat. Uzyskamy to dzięki umiejętnemu połączeniu światła z ciepłymi kolorami ścian, meblami, zdobieniami, a także wykończeniem podłóg – mówi ekspert z Inspiracji Światłem. – Rolą światła w każdym projekcie jest delikatne wyzwolenie emocji, a to musi współgrać z poczuciem estetyki i światem wewnętrznym rodziny.
Światło w salonie
Salon – serce domu. To pomieszczenie, w którym spędzamy najwięcej czasu razem z innymi domownikami. Tu również kluczowym elementem jest światło.
– Światło w salonie ma wywołać emocje, zapraszając do rozgoszczenia się i zbudowania ciepłych relacji w środku. Czasem takich z dzieciństwa. Ma zbudować styl i relaksujący charakter wnętrza. Światło we wnętrzu nowoczesnym, minimalistycznym ma za zadanie uwypuklić elegancję wnętrza i jednocześnie wyzwolić pozytywne emocje. Zwłaszcza w nowoczesnym, minimalistycznym stylu emocje często schodzą na plan dalszy, jeśli nie wygramy tego światłem. Pozostaje wtedy tylko sterylna forma – dodaje Krzysztof Nowakowski.
Rolą światła jest wymodelowanie wnętrza salonu Tak jak dźwięki przy dobrej akustyce w pomieszczeniu mają duży wpływ na odbiór wnętrza, tak komfort przebywania z najbliższymi buduje światło.
– Oświetlenie LED-owe stosowane od wielu lat w naszych projektach i na inwestycjach, dopełnia wygląd pomieszczeń i jest w 100% funkcjonalne poprzez regulację natężenia i barwy światła. Jest energooszczędne, intrygujące, czarujące i dające komfort przebywania. Na etapie projektowania dobrze jest przewidzieć kilkanaście obwodów osobno włączanych, często ściemnialnych światło. Wówczas lampy nad stołem, funkcjonalne do czytania przy fotelu, kinkiety, lampy stojące i dekoracyjne czy też gzymsy świetlne pozwalają najlepiej zaaranżować przestrzeń światłem – podsumowuje Zespół Inspiracje Światłem.