„Automatyzacja i robotyzacja branży mleczarskiej – wyzwanie czy niezbędny wymóg?” – między innymi temu zagadnieniu uwagę poświęcili uczestnicy XXV, jubileuszowego Seminarium „Postęp techniczny w przetwórstwie mleka. TECHMILK 2024”. Perspektywę Mlekpolu, wiodącego producenta wyrobów mleczarskich w Polsce, we wspomnianych kwestiach zaprezentował Zbigniew Groszyk, Wiceprezes Zarządu firmy.
Tegoroczna edycja TECHMILK-u, seminarium organizowanego przez Wydział Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, odbyła się od 21 do 23 lutego w Mikołajkach.
Zbigniew Groszyk, Wiceprezes Zarządu SM Mlekpol, wziął udział w panelu dyskusyjnym, podczas którego przedstawiciele branży debatowali nad nowoczesnymi technologiami stosowanymi w produkcji nabiału.
– Inwestycje w automatyzację oraz realizacja założeń przyjętej przez SM Mlekpol strategii ESG są obecnie kluczowymi kierunkami rozwoju Spółdzielni. W samym 2023 roku wydaliśmy na nie 200 mln zł. Współczesny międzynarodowy rynek od sektora mleczarskiego wymaga ciągłego doskonalenia procesów, przy jednoczesnym ograniczaniu wpływu przetwórstwa mleka na środowisko naturalne. To dla polskiej branży nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim – konieczność, jeśli chcemy zachować konkurencyjność – komentuje Zbigniew Groszyk.
W trakcie wspomnianej debaty poruszono ponadto kwestie kurczącego się polskiego rynku pracy, stopnia zaawansowania rodzimego przemysłu 4.0, najnowocześniejszych technologii, w tym sztucznej inteligencji, oraz przyszłości rodzimych mleczarni. Nie zabrakło także tematów związanych ze zrównoważonym rozwojem czy obszarami, w których robotyzacja nie jest w stanie zastąpić pracy człowieka.
Gospodarzem konferencji TECHMILK 2024 była Katedra Inżynierii, Aparatury Procesowej i Biotechnologii Żywności UWM.
Zdjęcie udostępnione za zgodą organizatorów, Katedra Inżynierii, Aparatury Procesowej i Biotechnologii Żywności Wydział Nauki o Żywności Uniwersytet Warmińsko−Mazurski w Olsztynie.