Blisko dwudziestu dziennikarzy zajmujących się tematyką rolną z kraju i Europy odwiedziło 2 kwietnia 2025 r. mrągowski oddział Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol. Wizyta odbyła się w ramach wyjazdu studyjnego zorganizowanego przez Dział Komunikacji Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej w związku z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. Podczas spotkania zaprezentowano innowacyjne rozwiązania stosowane w sektorze mleczarskim, ze szczególnym uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju i najnowszych technologii przetwórczych.
Uczestnicy zwiedzili nowoczesny Zakład Produkcji Wyrobów Sproszkowanych w Mrągowie, który jest największym tego typu zakładem w Polsce i jednym z większych w Europie. Poznali także działalność Instytutu Innowacji Przemysłu Mleczarskiego, zajmującego się opracowywaniem nowych rozwiązań produktowych, odpowiadających na zmieniające się potrzeby rynku i oczekiwania konsumentów. Dostawca SM Mlekpol, Marek Czapliński, opowiedział ponadto o biogazowni, rozwiązaniach stosowanych w hodowli bydła mlecznego oraz najlepszych praktykach dobrostanowych zwierząt.
– Zakłady Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, w tym Zakład Produkcji Wyrobów Sproszkowanych, reprezentują najwyższe standardy w branży mleczarskiej – zarówno pod względem efektywności produkcji, jak i zrównoważonego zarządzania zasobami. Wdrożyliśmy tutaj kompleksowe rozwiązania pozwalające na optymalizację zużycia energii i wody oraz minimalizację odpadów produkcyjnych, co w znaczący sposób ogranicza nasz ślad środowiskowy – podkreśla Prezes Zarządu Tadeusz Mroczkowski i dodaje: – Szczególnie dumni jesteśmy z zastosowanych technologii, które umożliwiają nie tylko produkcję wyrobów najwyższej jakości, ale także odpowiedzialne gospodarowanie surowcami. Współpraca z Instytutem Innowacji Przemysłu Mleczarskiego pozwala nam nieustannie doskonalić nasze procesy i produkty, dzięki czemu Spółdzielnia tak prężnie się rozwija.
Wizyta przedstawicieli mediów europejskich była okazją do zaprezentowania, w jaki sposób polski sektor mleczarski łączy tradycję z nowoczesnością, dbając jednocześnie o aspekty ekologiczne i ekonomiczne.
– Wierzę, że przekazana wiedza przyczyni się do lepszego zrozumienia wyzwań i osiągnięć europejskiego mleczarstwa, którego Mlekpol jest istotnym uczestnikiem – mówi Tadeusz Mroczkowski.
Podcza wizyty nie zabrakło także dyskusji dotyczącej obecnej sytuacji sektora mleczarskiego w Polsce, wyzwań, z jakimi mierzy się branża oraz perspektyw jej rozwoju. Jednym z poruszanych tematów było również zagrożenie pryszczycą i powzięte środki ostrożności, zapobiegające ewentualnemu przenoszeniu się choroby.
O Mlekpolu
Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol to obecnie jeden z największych podmiotów w branży mleczarskiej w Polsce i w Europie. Z ponad 40-letnią historią, zrzesza ponad 7.500 dostawców mleka, posiadając 13 nowoczesnych zakładów produkcyjnych rozmieszczonych na terenie całego kraju.
Roczny skup mleka Mlekpolu przekracza 2 miliardy litrów, co pozwala firmie oferować szeroki asortyment wysokiej jakości produktów pod takimi markami, jak: Łaciate, Jogo, Mlekpol Mazurski Smak, Rolmlecz czy Maślanka Mrągowska. Blisko 30% produkcji trafia na eksport do ponad 100 krajów na całym świecie.
W ostatnich latach Spółdzielnia intensywnie inwestuje w technologie z obszaru zrównoważonego rozwoju, w tym biogazownie i układy kogeneracyjne, dążąc do osiągnięcia 50% udziału własnych źródeł w całkowitym zapotrzebowaniu na energię elektryczną do 2030 roku.