Podczas Zebrania Przedstawicieli Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol Zarząd otrzymał absolutorium za działalność w 2024 roku. Decyzja 45 delegatów to wyraz zaufania dla kierunku rozwoju jednej z największych spółdzielni mleczarskich w Polsce.
Mlekpol po raz kolejny potwierdził swoją silną pozycję na polskim rynku mleczarskim. Stabilna sytuacja finansowa pozwala na dalsze inwestycje rozwojowe i konkurencyjne ceny skupu mleka.
Rok 2024 był dla SM Mlekpol bardzo owocny. Spółdzielnia ponownie skupiła rekordową ilość surowca – 2 miliardy litrów, co stanowi 16% polskiego rynku mleka. Na terenie województwa podlaskiego jest to aż 43%.
Średnia cena mleka wypłacana dostawcom wyniosła 2,31 zł brutto za litr – o osiem groszy więcej niż w 2023 roku. Największy udział w skupie ma zakład w Grajewie (30%), a następnie zakłady w: Mrągowie, Zambrowie i Bydgoszczy. Zakład w Łodzi w stosunku do 2023 roku zwiększył swój skup dwukrotnie.
– Mimo trudności osiągnęliśmy korzystny wynik finansowy. Obroty wyniosły ponad 7 miliardów złotych, z dynamiką wzrostu na poziomie 6 procent, co zbliża nas do rekordowego 2022 roku – mówił prezes Tadeusz Mroczkowski.
Zgromadzone przez lata środki własne pozwalają na bezpieczne funkcjonowanie Mlekpolu i wypłatę wyższych cen za mleko.
– Wyniki świadczą, że rok 2024 był dla SM Mlekpol bardzo pomyślny. Wszystkie osiągnięcia mogły się zmaterializować dzięki działalności i ciężkiej pracy naszych członków. Rada Nadzorcza w 2024 roku zorganizowała 12 posiedzeń i podjęła 53 uchwały, które miały pozytywny wpływ na działalność Spółdzielni. Najważniejsza jest zachowanie płynności finansowej – powiedział Jan Zawadzki, przewodniczący Rady Nadzorczej.
W 2025 roku planowana jest budowa centrum logistycznego w Grajewie, natomiast w Suwałkach zostanie uruchomiona nowa linia do produkcji mozzarelli. Spółdzielnia planuje dalszą automatyzację procesów i wdrażanie sztucznej inteligencji jako odpowiedź na rosnące koszty pracownicze oraz cyfryzację i raportowanie ESG.
SM Mlekpol obecnie prowadzi produkcję w 12 wysoko wyspecjalizowanych zakładach przetwórczych i rozwija kilkanaście marek, w tym markę Łaciate, która w tym roku obchodzi swoje 30-lecie.