Na działce, w ogrodzie, na kempingu – wszędzie tam, gdzie nie mamy dostępu do sieci elektrycznej, możemy wytwarzać prąd z energii słonecznej. Dzięki małej fotowoltaice naładujemy telefon, podłączymy radio czy lampki LED. W tym artykule dowiesz się, jak działają zestawy solarne, ile kosztują i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.
– Zestawy fotowoltaiczne przydadzą się osobom chcącym zabezpieczyć urządzenia elektryczne przed brakiem prądu albo zasilić niewielkie instalacje w domkach letniskowych, które nie są podłączone do sieci. Można je również zastosować do: ładowania akumulatorów, zasilania punktów oświetleniowych LED, ładowania małych urządzeń elektronicznych (radio, telefon, aparat fotograficzny, kamera), a nawet zasilania oświetlenia reklam czy znaków drogowych – tłumaczy Michał Sak ze sklepu Tooles.pl.
- Paneli fotowoltaicznych – zrobionych z ogniw krzemowych, które zamieniają energię słońca na prąd stały;
- Inwertera – inaczej zwanego falownikiem, który zamienia prąd stały na prąd zmienny;
- Akumulatora – pozwalającego na gromadzenie ładunku elektrycznego i korzystanie z prądu, w momencie, w którym panele nie wytwarzają energii ze względu na niski poziom nasłonecznienia.
Przykładowy, mały zestaw solarny.