W związku z wysoką szkodliwością azbestu i jego wielką ilością występującą w polskich budynkach, w 2009 roku przyjęto wieloletni program oczyszczania kraju z tej substancji. Zakłada on usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest, a także minimalizację negatywnych skutków zdrowotnych, związanych z azbestem. Celem jest również likwidacja szkodliwego oddziaływania azbestu na środowisko. I tak w 2032 r. zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej ostatecznie pożegnamy azbest.
– Zdemontowanie azbestowego dachu to jedno i trzeba to zlecić uprawnionej do tego firmie, która działa zgodnie z ministerialnymi wytycznymi, a usunięcie szkodliwych materiałów to drugie. Tym też powinni zajmować się profesjonaliści dysponujący specjalistycznym sprzętem, dzięki czemu wszystko przebiegnie sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie. Trzeba pamiętać o tym, że eternitu nie można wyrzucać w miejscu, które nie jest do tego specjalnie przeznaczone – podlega to ściśle określonej procedurze oraz grzywnie – mówi Artur Łuniewski, z Przedsiębiorstwa Usługowo-Asenizacyjnego "ASTWA" Sp. z o.o., które zajmuje się odbiorem płyt eternitowych.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że na właścicielu, zarządcy bądź użytkowniku nieruchomości ciąży obowiązek sporządzenia informacji o wyrobach zawierających azbest i miejscu ich wykorzystywania.
Informację przygotowują w dwóch egzemplarzach:
* osoby fizyczne nie będące przedsiębiorcami (przedkładają informację odpowiednio wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta);
* podmioty prawne (przedkładają informację bezpośrednio marszałkowi województwa, drugi egzemplarz należy przechować przez okres jednego roku, do czasu sporządzenia następnej informacji).
Co więcej, co najmniej raz na 5 lat, a w uzasadnionych przypadkach nawet co roku, należy przeprowadzić okresową kontrolę nieruchomości w których znajdują się materiały zawierające azbest. Wymagane jest przygotowanie tego w formie ,,Oceny stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest.” W przypadku wykrycia uszkodzenia należy zabezpieczyć niebezpieczne wyroby azbestowe i zgłosić się do firmy zajmującej się ich utylizacją.
Niewłaściwe składowanie odpadów azbestowych, niewłaściwe usuwanie z dachów lub elewacji domów płyt azbestowych (tzw. eternitu) powoduje, że z wdychanym powietrzem włókna azbestowe trafiają do organizmu. Największe zagrożenie stanowią te, które dostają się do pęcherzyków płucnych.